Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Duże kwoty oszczędności trzeba racjonalnie zagospodarować. Nie masz właściwie innego wyjścia. Pojawia się jednak pytanie, odnośnie rozdzielenia kapitału. Jakie produkty oszczędnościowe warto wykorzystać, czym jest dywersyfikacja, jak zapewnić sobie solidny poziom zysku przy w miarę efektywnym ryzyku. Na większość wskazanych pytań odpowiada poniższy artykuł.

Strategia dywersyfikacji portfela inwestycyjnego – kilka wyjaśnień teoretycznych

Dywersyfikacja to nic innego, jak rozdzielenie kapitału na kilka obszarów charakteryzujących się różnorodnym poziomem ryzyka. Mówi się, aby nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka. To idea dywersyfikacji portfela inwestycyjnego przedstawiona w najprostszy sposób. Osoby bez wiedzy ekonomicznej oczywiście nie powinny nadmiernie ryzykować, co nie jest zawsze takie pewne. Ludzie poszukują najczęściej bardzo szybkich technik zarobkowania, co niestety rzadko się opłaca. Budowanie portfela inwestycyjnego, a nawet typowego oszczędnościowego to raczej zadanie długoterminowe, obarczone wieloma godzinami poświęconymi na analizę szczegółów oferty instytucji finansowych. Najbardziej bezpiecznym produktem na rynku, w kwestiach oszczędnościowych jest lokata bankowa. Ale nawet lokaty bankowe posiadają wiele zależności wpływających na stopę zysku. Wystarczy wspomnieć o lokatach ze stałym oraz lokatach o zmiennym oprocentowaniu. Jeżeli przewidujesz w niedalekiej przyszłości wzrostu stóp procentowych, w takich warunkach znacznie lepiej założyć lokatę ze zmiennym oprocentowaniem. Kiedy sytuacja gospodarcza jest niepewna, a ty chcesz mieć w miarę stabilny poziom zysku, wtedy wybierasz lokatę ze stałym oprocentowaniem. Dywersyfikacja kapitału polega również na analizie faktycznej zyskowności instrumentu. Masz bowiem do czynienia z oprocentowaniem nominalnym oraz oprocentowaniem realnym. Oprocentowanie nominalne nie uwzględnia poziomu inflacji, a także innych kosztów. Z punktu widzenia inwestora indywidualnego liczy się zawsze oprocentowanie realne, gdzie dochodzi poziom inflacji. Na niektórych lokatach bankowych tracisz zamiast zyskiwać, właśnie ze względu na dysproporcje między poziomem inflacji kształtowanym w stosunku rocznym. Trzeba zawsze monitorować ten wskaźnik i w razie czego zmieniać lokatę w banku, który daje faktycznie zarobić.

Uważaj na alternatywne formy budowania oszczędności

Dywersyfikacja jest trudna, jeżeli posiadasz dość duży majątek. Wtedy nie możesz pozostawać tylko przy lokatach bankowych, ale musisz zdobywać wiedzę o innych technikach inwestowania. Inne bezpieczne instrumenty (lub w miarę bezpieczne) to obligacje, w tym obligacje korporacyjne, nieruchomości i ich wynajem, następnie zakup akcji spółek dywidendowych. Możesz oczywiście powierzyć pieniądze wyspecjalizowanym doradcom finansowym, ale to nie zawsze korzystna strategia. Uważaj na alternatywne formy inwestowania, które dopiero wchodzą na rynek i przypominają piramidy finansowe. Czasami mniejszy, lecz stabilny zysk z lokaty bankowej jest lepszy od dużego i niepewnego, który jest w stanie narazić twój cały majątek na uszkodzenie.

Od lokaty bankowej zaczynasz budowanie strategii inwestycyjnej

Strategię pomnażania oszczędności warto posiadać już przy podjęciu pierwszej pracy. Już nawet tysiąc złotych daje spore możliwości dywersyfikacji, chociażby częściowo na lokacie bankowej, a częściowo w akacjach spółek dywidendowych. Pamiętaj, aby lokaty bankowe odnawiać terminowo i zgodnie z długoterminowym planem inwestycyjnym. Poszukuj również stale nowych promocji i nie bój się od czasu do czasu zaryzykować, ale nigdy całości kapitału.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.korzystna-oferta.pl/index.php?trackback/6

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu