Najpopularniejsze zmiany na rynku pożyczek krótkoterminowych

Rynek pożyczek krótkoterminowych rozwija się w Polsce dynamicznie od początku lat dziewięćdziesiątych. Ewolucja branży jest bardzo ciekawa z punktu widzenia kredytobiorcy i zabezpieczenia interesów klienta. W artykule poznasz najważniejsze zmiany na rynku pożyczek krótkoterminowych w odniesieniu do historycznych uwarunkowań prawnych, społecznych oraz technologicznych.

Zmiany prawne na rynku pożyczek krótkoterminowych

Na początku parabanki rywalizowały zdecydowanie z bankami detalicznymi. Znikoma konkurencja, a także liberalne podejście do kształtowania umów z klientami zapewniło instytucjom pozabankowym przeciętne zyski oraz często możliwość naciągania kredytobiorców na ogromne koszty pozaodsetkowe. W Polsce od dawna wskazywano na problem lichwiarskich pożyczek krótkoterminowych, przez które wiele rodzin straciło majątek budowany przez pokolenia. Zmiany prawne na rynku pożyczek krótkoterminowych poszły ostatecznie w dobrym kierunku. Ustawa o kredycie konsumenckim uregulowała normy informacyjne i zapewniła prosty system porównywania pożyczek krótkoterminowych na bazie wskaźnika RRSO. Doszło również do ograniczenia oprocentowania nominalnego do czterokrotności stopy lombardowej NBP. To nie przyniosło jednak ulgi dla kredytobiorców. Parabankom dalej zależało na generowaniu maksymalnych zysków. Główna kategoria zysków dla parabanku to od lat koszty pozaodsetkowe, czyli prowizje, opłaty za rozpatrzenie wniosków, nadmierne opłaty za powiadomienia klientów, czy za rolowanie pożyczek. Dopiero od kilku lat trwa presja na kontrolowanie kosztów pozaodsetkowych i na ustalenie właściwych limitów. Nie może dochodzić bowiem do sytuacji, w której kredytobiorca ponosi więcej opłat niż wynosi podstawowa kwota kredytu. Taka umowa szkodzi interesom każdego kredytobiorcy.

Zmiany technologiczne i większa świadomość społeczna podpisywania umów

Zmiany na rynku pożyczek krótkoterminowych to także rozwój bezpłatnych porównywarek multimedialnych, przenoszenie się parabanków z oddziałów stacjonarnych na strony internetowe ze względu na duże ograniczenie kosztów prowadzenia podobnej działalności. Problem lichwiarskich pożyczek jest też bardzo znany społecznie. Wzrosła świadomość ekonomiczna Polaków. Nie ma też ograniczeń w przekazywaniu informacji o nieuczciwych podmiotach. Informacje o podejrzanych parabankach przekazuje nawet Komisja Nadzoru Finansowego. Ewolucja prawna na rynku pożyczek krótkoterminowym pokazuje, że zadowolenie kredytobiorcy i ochrona zwykłego klienta jest bardzo ważna. Tania pożyczka gotówkowa to szansa na wzmocnienie budżetu domowego i na zaspokojenie luksusowych potrzeb. Dzięki temu można rozwijać zupełnie nowe sektory gospodarki. Zaufanie do chwilówek rośnie. Potwierdza to wartość udzielonych pożyczek w instytucjach pozabankowych na poziomie wielu miliardów złotych, rok do roku. Aktualizacja norm prawnych w odniesieniu do zmian technologicznych w parabankach to bardzo korzystne rozwiązanie.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.korzystna-oferta.pl/index.php?trackback/10

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu