Kredyt hipoteczny – oprocentowanie

Podstawowym składnikiem wchodzącym w skład kosztów oprocentowania hipotecznego jest stopa oprocentowani. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania inaczej RRSO to nic innego jak tylko wartość która odzwierciedla relację pomiędzy kosztami jakie ponosi kredytobiorca a kwotą otrzymanego kredytu w odniesieniu do okresu rocznego. Całkowite oprocentowanie uwzględnia zarówno koszty odsetek, opłaty przygotowawczej oraz wielu dodatkowych opłat. Sposób obliczania RRSO określa ustawa o kredycie konsumenckim, która określa jakie koszty są brane pod uwagę przy obliczaniu tej stopy. A zatem w przypadku RRSO sposób obliczania dla wszystkich banków jest taki sam ponieważ reguluje go ustawa. Warto jednak wiedzieć że tę stopę oblicza się w oparciu o aktualne oprocentowanie, które może ulegać zmianie. pounds-2391239_640.jpg

Decyzja kredytowa i umowa

Jeżeli już wybierzemy tę najkorzystniejszą dla siebie ofertę kredytową np. za pomocą pośrednika możemy udać się do banku z kompletem potrzebnych dokumentów. Sama procedura oraz wypełnienie dokumentów kredytowych może zająć nam sporo czasu. Zazwyczaj większość banków posiada bardzo podobne wzory dokumentów jednak pamiętajmy że w przypadku osób posiadających działalność gospodarczą banki potrafią być naprawdę dociekliwe. Czas od złożenia wniosku do otrzymania decyzji wynosi od tygodnia do dwóch. Okres ten może się jednak przedłużyć w przypadku kiedy bank musi przeprowadzić wycenę nieruchomości lub zweryfikować wycenę dostarczoną przez klienta. Pamiętajmy również o tym, że wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego możemy składać w kilku bankach jednocześnie. Moment w którym otrzymujemy decyzję ze wszystkich banków jest tym momentem którym musimy porównać ze sobą wszystkie otrzymane oferty i odrzucić te najmniej dla nas korzystne. Zgromadzenie wszystkich dokumentów może nam zając sporo czasu, a dostarczenie ich do banku to jeszcze nie wszystko. Analitycy mogą na tym etapie wymagać od nas dodatkowych wyjaśnień i przedstawienia dodatkowych dokumentów. Po tych czynnościach nadchodzi długo oczekiwany przez nas moment czyli ostateczna decyzja kredytowa. W momencie kiedy ją otrzymamy May 30 dni na podpisanie umowy. Jeżeli składaliśmy wnioski do kilku banków musimy je raz jeszcze przeanalizować i dokonać ostatecznego wyboru.

Przygotowanie ostatecznej umowy kredytowej może zając pracownikowi banku kolejnych kilka dni. Dla nas jest to czas kiedy możemy dokładnie zapoznać się z zapisami projektu umowy który otrzymaliśmy wcześniej. Możemy w tym momencie zadawać pytania i prosić o wyjaśnienia aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Możemy również zaczerpnąć informacji w jakim czasie zostaną nam przelany środki aby móc umawiać już termin podpisania aktu notarialnego na kupno mieszkania. Kiedy otrzymamy już do ręki ostateczną treść umowy kredytowej musimy dokładnie zapoznać się z jej treścią oraz wszystkimi zapisami. W umowie z pewnością znajdą się zapisy dotyczące dodatkowych produktów np. karta kredytowa, ROR, które możemy kupić, aby móc liczyć na niższą cenę kredytu.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.korzystna-oferta.pl/index.php?trackback/11

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu