Wniosek o kredyt hipoteczny – jak to działa?

Kredytobiorca zainteresowany ofertą banku detalicznego powinien w pierwszej kolejności wypełnić prawidłowo pod kątem formalnym wniosek kredytowy, a następnie przekazać dokument do analizy. Pytanie, czy warto składać tylko jeden taki wniosek, a może kilka jednocześnie w celu zwiększenia szans na sukces?

Doradcy kredytowi klasy premium, głównie z Warszawy i największych miast zalecają, żeby kredytobiorca nie stawiał tylko na jeden bank, ale na złożenie minimum kilku wniosków. Praktyka rynkowa pokazuje, że 3-4 wnioski do kilku, dokładnie wyselekcjonowanych placówek to najlepsze rozwiązanie. Dlaczego nie powinieneś zostać, np. przy swoim banku, w którym od lat utrzymujesz rachunek osobisty? To proste, ponieważ tak duże instytucje finansowe nie doceniają w żaden sposób lojalności, bo nie mogą ze względu na wytyczne prawne, przez ustawę o kredycie hipotecznym, prawo bankowe, wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Bank przede wszystkim ogranicza własne ryzyko i maksymalizuje zysk dla akcjonariuszy. Lojalny klient ze średnią zdolnością kredytową nie robi właściwie żadnej różnicy w interesach. Z tego powodu lepiej wyjść ze swojego banku na poszukiwanie lepszych okazji, nawet w ramach ewentualnego refinansowania. Co to znaczy? Jeżeli zaciągniesz kredyt hipoteczny w jednym banku po latach możesz przenieść długoterminowe zobowiązanie do innego, tańszego, nawet na warunkach promocyjnych. To właśnie opcja refinansowania. Refinansowanie przydaje się szczególnie przy szalejącej inflacji i w aktualnym standardzie polityki monetarnej (niskie stopy procentowe). Przed złożeniem wniosku kredytowego powinieneś pomyśleć nad zamknięciem dotychczasowych zobowiązań i nad przetestowaniem zdolności kredytowej, punktacji w BIK. Możesz to zrobić przez ściągnięcie płatnego lub bezpłatnego raportu po rejestracji w serwisie Biura Informacji Kredytowej. Ewentualnie pozwól ocenić się niezależnemu doradcy kredytowemu. Jeżeli doradca posiada kontakty do banków, którymi jesteś zainteresowany zyskasz na bezpłatnej analizie. Nie musisz nigdy decydować się na opiekę doradcy, jeżeli bank bezpośrednio gwarantuje lepsze warunki. Wypada to sprawdzić w każdym przypadku podpisywania umowy.

Banki detaliczne, chociaż funkcjonują w identycznym otoczeniu prawnym to wyróżniają się często decydującymi różnicami w zakresie analizy zdolności kredytowej i stawiają na nieco inne cechy ekonomiczne klienta. Dzięki zróżnicowaniu wniosków kredytowych do kilku placówek masz szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku bardziej niż przy postawieniu wszystkiego na jedną kartę.

Napisali na ten sam temat

URL dla trackbacków : http://www.korzystna-oferta.pl/index.php?trackback/32

Kanał RSS dla komentarzy do tego wpisu